OPEL GRANDLAND HALEFININ TAMAMEN ELEKTRIKLI OLACAğı AçıKLANDı

Araç, STLA Medium platformu üzerine inşa edilecek.

Alman otomobil üreticisi Opel, uzun zamandır Grandland modelinin üretimini gerçekleştiriyor. C segmentinde yer alan SUV, birçok kişi tarafından oldukça seviliyor. Şirketin çatı markası Stellantis, yaptığı açıklamada yeni nesil Grandland’in tamamen elektrikli olarak karşımıza çıkacağını ve STLA Medium platformu üzerine inşa edileceğini açıkladı. 

Şirket, bu amaçla Almanya’daki Eisenach fabrikasına yaklaşık 140 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu. Yatırımla birlikte Grandland’in tamamen elektrikli halefi bu fabrikada 2024’ün ikinci yarısı itibariyle üretilecek. Şu anda fabrikada Grandland ve Grandland GSe üretiliyor. İlerleyen dönemlerde elektrikli aracın da eklenmesiyle şirketin 2028’e kadar Avrupa’daki tamamen elektrikli ürün gamı hedefine katkıda bulunulacak.

"Almanya'daki en kompakt tesisimiz olan Eisenach, kalite iyileştirmelerinde güçlü bir itici güç gösterdi. Stellantis'in yeni tamamen BEV platformu STLA Medium'un bu tahsisi ile Eisenach fabrikasının yüksek vasıflı işgücü, müşterilerimizi memnun etmek için ürettikleri araçların maliyetini ve kalitesini artırmaya devam edecek."

Arnaud Deboeuf, Stellantis Baş Üretim Sorumlusu

Araca dair henüz fazla bir bilgi bilmiyoruz. Ancak Peugeot E-3008 bu platformda tanıtılacak olan ilk araç olacak. 3 farklı güç ünitesi sunması beklenen model, yaklaşık 700 km menzil sunabilecek. Ayrıca 4 tekerlekten çekiş sistemi de araçta sunulacak. Şu anda Stellantis, elektrikli otomobillere oldukça önem veriyor. Bu kapsamda marka, yeni yatırımlarla ve modellerle ürün gamını genişletiyor.

Bunu da oku

Source: Stellantis

2023-03-24T06:19:13Z dg43tfdfdgfd